sobota, 12 stycznia 2013
Republic F-84 G Thunderjet "Four Queens" - Easy Model 1:72
Dzisiaj recenzja modelu samolotu Republic F-84 G Thunderjet (numer katalogowy: 36800), produkcji firmy Easy Model. Model w skali 1:72 należy do tzw. Platynowej Kolekcji. Seria ta była stosunkowo krótka, oferowanych w niej modeli było zaledwie kilka, ale za to spektrum różnych malowań było szerokie. F-84 G Thunderjet dostępny był aż 5 malowaniach. Recenzowany model przedstawia samolot o nazwie własnej "Four Queens", należący do 58 Skrzydła Myśliwsko-bombowego 454 Dywizjonu Myśliwskiego, stacjonującego w 1953 roku w bazie lotniczej Taegu na terenie Korei. Pilotem był pułkownik Joe Davis Jr.
Oferowany przez Easy Model produkt jest standardowo jak dla tej firmy wykonany z plastiku. Jedni mogą uznać to za wadę, ale uważam, że akurat jeżeli chodzi o odwzorowanie linii podziału blach, plastikowy odlew zapewnia dużo większą finezję i subtelność w porównaniu z odlewami metalowymi, w których ten podstawowy i chyba najistotniejszy detal nierzadko jest wykonany zbyt ordynarnie i topornie, linie są za grube lub za głębokie. W modelu F-84 G linie podziału blach są wykonane ładnie i nie rażą topornością zmysłów estetycznych oglądającego. Jeżeli chodzi o kolorystykę, to model pokryty jest srebrno-aluminiowym kolorem (w latach 50 na F-84 nie nakładano kamuflażu i samoloty miały standardowy kolor blaszanego poszycia), uzupełnienie stanowią narodowe znaki identyfikacyjne, czarne, zaopatrzone w czerwony cień oznaczenia 454 Dywizjonu Myśliwskiego oraz oznaczenia eksploatacyjne. Oddzielną sprawą są godła osobiste pilota. Na samolocie znajdziemy 2 godła; pierwsze to wspominane "Four Queens", czyli 4 karciane królowe (w kolejności: trefl, kier, pik i karo) oraz drugie "Olie", przedstawiające cyrkowego tygrysa stojącego na piłce. Godła zostały wykonane na przyzwoitym poziomie, patrząc przez lupę nie są nazbyt szczegółowe, ale na potrzeby skali 1:72 są wystarczające i dobrze wyglądają na powierzchni modelu. Jedynym, małym mankamentem odnośnie oznakowania jest brak czarnych napisów eksploatacyjnych w miejscach występowania kadłubowych paneli, zaznaczonych obwódką w kolorze żółtym. Nie jest to wielki błąd, ale z nimi, pod warunkiem że byłyby czytelne, model wyglądałby jeszcze ładniej. Warto również wspomnieć, że same panele oraz krawędzie natarcia skrzydeł powinny być pomalowane w nieco innym odcieniu aluminium, gdyż w oryginale były wykonane z innej blachy, różniącej się wytrzymałością jak i kolorem. Biorąc jednak pod uwagę, że dwukrotnie droższe modele tego samolotu, produkowane przez firmę SkyMax Models od których można by wymagać dużo więcej, również nie mają rozgraniczenia koloru blach na płatowcu, dlatego trudno oczekiwać tego od dużo tańszego modelu Easy Model. Kolejna wartą skomentowania sprawą jest bardzo dobrze wyważenie modelu, przód jest odpowiednio dociążony i dziób ani myśli wędrować w górę. Oprócz modelu w zestawie znajdziemy prostą czarną podstawkę z nazwą samolotu. Całość zapakowana jest w duże, eleganckie pudełko, zapinane na rzep, wygląda to efektownie, co dodatkowo dobrze wpływa na estetykę, przez co model z powodzeniem nadaje się na prezent dla wszystkich męskich osobników w różnym wieku :).
Produkt Easy Model mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim fascynatom wojny koreańskiej, tym bardziej, że oferta tej firmy pozwala skompletować małą kolekcję modeli samolotów biorących udział w tym konflikcie, wykonanych na dobrym poziomie. Oprócz F-84 G Thunderjet dostępne są jeszcze: North American F-86 Sabre (4 malowania), szkoleniowy North American T-6 Texan (4 malowania) oraz słynny Mig-15 (2 malowania). Model dostępny w ofercie sklepowej pod adresem: http://www.modelekolekcjonerskie.pl/pl/p/Republic-F-84-G-Thunderjet-Four-QueensOLIE-Joe-Davis-58-FBG.-Taegu-Summer-1953/166
Etykiety:
1:72,
36800,
die cast,
Easy Model,
Easy Model - Winged Ace 1:72,
Easy Model 1:72,
F-84G,
Four Queens,
Joe Davis Jr.,
Olie,
Recenzja,
Republic F-84 G Thunderjet
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz