wtorek, 1 stycznia 2013

Flakpanzer V "Coelian" - Dragon Armor Ultimate 1:72


Dzisiaj prezentacja pierwszego modelu z nowej serii Dragona - Dragon Armor Ultimate. Seria Ultimate obejmuje pojazdy prototypowe, nietypowe, eksperymentalne, pojazdy które nigdy nie zostały wprowadzone do masowej produkcji czy też takie, które istniały jedynie w formie projektu na desce kreślarskiej. Pierwszym modelem zaprezentowanym w nowej serii jest Flakpanzer V "Coelian" (numer katalogowy: 60590), samobieżny pojazd przeciwlotniczy.


Flakpanzer "Coelian" miał być odpowiedzią na rosnąca przewagę Aliantów w powietrzu, chodzi tu głównie o pojazd przeznaczony dla oddziałów frontowych, gdzie samoloty szturmowe takie jak Ił-2, Hawker Tempest i Hawker Typhoon stanowiły co raz większe zagrożenie dla niemieckich formacji pancernych. Wytyczne przy projektowaniu pojazdu wykluczały możliwość używania w ramach linii Kammhubera czy też dziennej obrony przeciwlotniczej Rzeszy. Ciężki, opancerzony pojazd przeciwlotniczy na podwoziu gąsienicowym zwyczajnie nie był tam potrzebny, dużo bardziej nadawały się do tych zadań działa przeciwlotnicze montowane na podwoziach autobusów, ciężkich samochodów ciężarowych czy też ciągników półgąsienicowch. Projekt Coeliana opracowany przez firmę Rheinmetall zakładał powstanie samobieżnego pojazdu przeciwlotniczego z obrotową, zamkniętą wieżą, zaopatrzoną w sprzężone działka przeciwlotnicze. Jako uzbrojenie wybrano dwa działka FlaK 43 kalibru 37 mm, natomiast jako bazę wybrano podwozie czołgu Panzerkampfwagen V Panther. Flakpanzer V "Coelian" miał szansę stać się najnowocześniejszym pojazdem tego typu w swoim czasie. O ile projektowanie wieży było normalnym procesem i wymagało czasu (najwięcej problemu przysparzało odprowadzenie dymu powystrzałowego generowanego przez działka FlaK 43), o tyle w przypadku podwozia pojawiły się problemy natury ekonomicznej. Podwozie Pantery było drogie i zbyt cenne by przeznaczać je na pojazd bądź co bądź spełniający funkcje pomocnicze. Sytuacja strategiczna III Rzeszy w roku 1944, gdy rozpoczęto opracowywanie Coeliana, pogarszała się z miesiąca na miesiąc. Z chwilą gdy niemiecka armia rozpaczliwie potrzebowała czołgów i dział samobieżnych, budowa pojazdu przeciwlotniczego wykorzystującego drogie podwozie bardzo dobrego czołgu, wydawała się mocno problematyczna czy też zupełnie niemożliwa. Dużo większe szanse na produkcję seryjną miały prymitywniejsze pojazdy budowane na tańszym podwoziu Panzekampfwagen IV, takie jak: Möbelwagen, Wirbelwind czy Ostwind. Prace projektowe nad Coelianem, ukończono z początkiem 1945 roku, zdążono zbudować jedynie drewnianą makietę prototypowej wieży, którą zamontowano na podwoziu Pantery. W drugiej połowie lutego 1945 roku projekt anulowano ze względu na tragiczną sytuację strategiczną i przemysłową III Rzeszy i brak perspektyw na podjęcie produkcji seryjnej.



Model wydany przez Dragona przedstawia nieistniejący pojazd "seryjny", pomalowany bazowym, podstawowym fabrycznym kolorem dunkelgelb (ciemnożółty). Bardzo ładnie zostały wykonane ślady eksploatacji: przetarcia farby, cieniowanie krawędzi. Całość uzupełnia delikatny wash, wydobywający i podkreślający linie podziału blach oraz drobne detale. Moim skromnym zdaniem jest to jeden z najładniejszych modeli Dragona od dłuższego czasu. Poniżej prezentacja fotograficzna modelu oraz nagranie video. Produkt Dragona dostępny w ofercie sklepowej pod adresem: http://www.modelekolekcjonerskie.pl/pl/p/Flakpanzer-V-Coelian%2C-Berlin-1945/240. W najbliższym czasie postaram się dodać materiały prezentujące drugiego z wydanych przez Dragona Coelianów (numer katalogowy: 60525).









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz